Hudební obor se v ZUŠ Třešť vyučuje od počátku založení naší školy tj. od roku 1945. Tehdy se učila hra na klavír, hra na housle, hra na dechové nástroje, sólový zpěv, ten měl pak několikaletou pauzu, otevřeli jsme jej opět v roce 2008 a naší novinkou je nově otevřené studijní zaměření Hra na varhany od září roku 2019. Hudební obor navštěvuje každým rokem cca 180 žáků.

Poskytujeme vzdělávání dle Školního vzdělávacího programu ZUŠ Třešť, individuální výuku a kolektivní výuku. Kolektivní výuka nabízí volitelné předměty: Hudební seminář, Varhanní seminář, Souborová Hra, Komorní a souborová hra, Hra v Jazzovém souboru, Orchestrální hra, Souborová a komorní hra, Pěvecký sbor.

Kromě Žákovských koncertů, které pořádáme každý měsíc a na kterých žáci předvedou, co se naučili, pořádáme také koncerty slavnostního charakteru. Adventní koncert v Kině Máj, kde se prezentují žáci všech třech oborů vyučovaných na naší škole (hudební, taneční a výtvarný), Koncerty rodin s předáním ocenění Hvězda roku. Těchto koncertů se také umělecky účastní i rodiče a členové rodin, jsou zde zástupci Města Třešť předána ocenění Hvězda roku dětem, kterým se v daném roce podařil významný počin. Na začátku nového roku, vždy v lednu pořádáme společně s Odborem kultury Města Třešť Ples Města Třešť a ZUŠ Třešť, kde vystupují především žáci tanečního oboru. Na jaře pořádáme pro děti MŠ Třešť a okolí (MŠ Hodice, Růžená, Pavlov a Batelov) výchovné koncerty, kde jim zábavnou formou nebo prostřednictvím pohádky představíme hudební nástroje, které se na naší škole vyučují, dále „kamarádíme“ s jinými ZUŠ, s kterými každoročně pořádáme společné koncerty – se ZUŠ Dačice, Telč, Třebíč.

V minulých letech jsme organizovali také společné koncerty se ZUŠ Hostivař Praha, Ledeč nad Sázavou, Žirovnice, ZUŠ Dobersberg Rakousko. Žákům zveme profesionální umělce, kteří vystupují na koncertech vážné hudby – u  nás v rámci koncertů s názvem NOCTURNO. Tyto koncerty pořádáme společně s Odborem kultury Města Třešť. Naši žáci vystupují i na akcích konaných jinými organizacemi, např. na Zahájení Adventu, Jazz na Roštejně, atd.

Vyučujeme tato studijní zaměření

Hra na klavír Miluše Havlíková, BcA. Katrin Dvořáková, Marie Bazalová, DiS.
 Hra na varhany Marie Bazalová, DiS.
 Hra na housle Bc. Klára Cimermanová, DiS., MgA. Ondřej Tomečka
 Hra na violu Bc. Klára Cimermanová, DiS.
 Hra na zobcovou flétnu Jaroslav Šimánek, Petr Vohoska, DiS., Mgr. Antonín Vidlák
 Hra na příčnou flétnu Jaroslav Šimánek
 Hra na klarinet Jaroslav Šimánek, Mgr. Antonín Vidlák
 Hra na saxofon Jaroslav Šimánek, Mgr. Antonín Vidlák
 Hra na trubku Petr Vohoska, DiS.
 Hra na lesní roh Petr Vohoska, DiS.
 Hra na baskřídlovku Petr Vohoska, DiS.
 Hra na kytaru Bc. Martina Tesařová
 Hra na basovou kytaru Mgr. Antonín Vidlák
 Hra na bicí nástroje Mgr. Antonín Vidlák
 Sólový zpěv Hana Němcová, DiS.
 Hra ne el. klávesové nástroje Miluše Havlíková, BcA. Katrin Dvořáková
 Hra na akordeon Lenka Meister, Jitka Svobodová

Jazzband Základní umělecké školy Třešť vede pan učitel Antonín Vidlák. Jazzové soubory navazují na dixielandovou a swingovou tradici, která se v Třešti po léta udržuje. Nedaleko městečka stojí hrad Roštejn, na němž se už téměř čtyři desítky let konají letní jazzové festivaly.

Repertoár jazzového souboru je širší – jazz, swing, bossa nova, jazzrock + písně české swingové historie. Kromě toho si žáci zahrají i rock a pop, protože každoročně vystupují na městském plese. Na vánočních koncertech ZUŠ také interpretují některé ze swingových koled.

Jazzband v roce 2023:
Radek Talpa – zpěv
Eliška Meisterová – zpěv
Jan Brychta – trubka
Štěpánka Dvořáková – saxofon
Filip Tůma – piano
Jan Horník – baskytara
Matyáš Novotný – bicí

Menu