24.červen 2022 – Rozeznělá a roztančená Třebíč

„Rozeznělá a roztančená Třebíč“- v takovém duchu se nesl 24. červen 2022. Tuto akci, každoročně fungující od roku 2008 s Covidovou přestávkou, si nenechali ujít žáci varhanního oddělení spolu se svojí paní učitelkou Marií Bazalovou. V jeden den zvládli nejen výlet po třebíčských varhanách, ale dva z žáků se zúčastnili i večerního koncertu. Ale hezky popořádku a přímo slovy paní učitelky…

„ Nejdříve proběhla exkurse po nástrojových skvostech. První varhany jsme navštívili v kostele sv. Martina, který se pyšní reprezentativním třímanuálovým nástrojem. Děti si mohly vyzkoušet zvuk nově opravených varhan, které byly dokončeny v roce 2019. Nejvíce nás zaujal rejstřík s názvem Cymbelstern, jedná se o hvězdici, na níž jsou připevněny malé, většinou do akordu laděné zvonky. Zapojením u hracího stolu se začne hvězdice otáčet a zvonky znít. Následně jsme se přesunuli do krásné Baziliky sv. Prokopa, která je zapsaná na seznamu památek UNESCO.  Varhaníci si vyzkoušeli opět jiný typ nástroje a jeho krásný zvuk ve velkém prostoru. Poté jsme se rozloučili s mladšími žáky a závěr dne čekal Mikuláše Zacha a Filipa Tomšů. Ti vystoupili na koncertu Duchovní hudby v Bazilice sv. Prokopa. Dále si zde zahráli žáci a učitelé ZUŠ Třebíč, Telč i studenti Akademie pro seniory ze ZUŠ Třebíč a pěvecký sbor Differo. Velké poděkování patři Anně Kolaříkové, paní učitelce ze ZUŠ Telč a Třebíč, za zprostředkování exkurze po varhanách a možnosti vystoupit na koncertě.  Plně se nám věnovala a výborně zvládla celou organizaci tohoto svátku hudby“, končí své vyprávění naše paní učitelka.