Již dlouholetou tradicí akordeonového oddělení ZUŠ Třešť a Telč jsou koncerty právě akordeonového oddělení těchto škol, takzvané „Čaje o páté“, které založily jejich vyučující Jitka Svobodová a Lenka Meister. První „Čaj“ uspořádaly v roce …., kdy chtěly zajistit svým žákům tak potřebnou možnost prezentace jejich práce a cvičení, která jim pomáhá k zvládnutí trémy a co nejlepšího vystupování před veřejností. Protože tehdy nevěděly, kolik rodičů a kamarádů se přijde podívat na jejich muzicírování, tento koncert pojaly jako předehrávku žáků vzájemně před sebou. Aby si odpoledne všichni zúčastnění užili v příjemné atmosféře, židle pro diváky paní učitelky nepostavily do tradičních divadelních řad, ale ke stolečkům, aby si s žáky i diváci mohli pohodlně vypít dobrý čaj a smlsnout nějaký zákusek. K tomuto účelu proto zvolily sál Domu s pečovatelskou službou na Starém Městě v Telči, který krom toho, že disponuje krásným zázemím s kuchyňkou, má také nádherný koncertní sálek s prosklenými stěnami, přes které se návštěvníci mohou kochat zelení zasazenou do kraje města.
A protože jim připadalo milé uvařit si čaj ke společnému hraní, skoro jako v Anglii, pojmenovaly svůj koncert „Čaj o páté“ a zorganizovaly ho právě v 17:00 hodin. První „Čaj o páté“ splnil potřebu, kterou vyučující a žáci měli a nejen to, také u zmíněných stolečků nezůstali sami a přišli se na ně podívat jejich rodiče a kamarádi.
Protože tento koncert všichni žáci a jejich učitelky začali považovat za jeden z nejdůležitějších vrcholů studia v daném školním roce, začali „Čaj“ považovat za něco „svého“ a tak přistoupili i k jejich organizaci při dalším pořádání. Po letech si pořídili další výzdobu – paní učitelka výtvarného oboru ZUŠ Telč Alice Grünwaldová jim namalovala obrovský plakát akordeonu, který vždy zdobí sál při koncertě, také jim vyrobila květinovou výzdobu na stolky, stolečky si i zútulnili ušitými ubrusy, hořícími svícny, pro rodiče mají vždy krom výborného čaje buchtičky upečenými samotnými žáky a hlavně kvůli svému „Čaji“ začali jezdit na třídenní soustředění do Penzionu Dyje v Panenské Rozsíčce, kde se každoročně na tento nyní již velmi prestižní koncert připravují. Připravují si zde nejen sólová a komorní čísla, ale nacvičují skladby především s akordeonovým orchestrem Měchband, který si založili krátce po prvních „Čajích“.
V současné době, kdy koncerty pořádají, nezůstává v sále domu s pečovatelskou službou jediné volné místo, naopak rodiče někdy musí i pro nedostatek volného místa stát. Žáci při koncertech mívají vždy velký potlesk, obzvlášť orchestr Měchband, a největším úspěchem je návštěva bývalých absolventů akordeonového oddělení, kteří se za vyučujícími vrací a navštěvují nejen “Čaje o páté“, ale také soustředění.