Hned na počátku roku 2017 ve čtvrtek 5. 1. 2017 jsme s našimi žáky tanečního oboru vyrazili do Brna – Národního divadla na úchvatné představení Louskáček, klasického pohádkového baletu Petra Iljiče Čajkovského. Paní učitelka Miroslava Svobodníková ho pro své žáky plánovala již několik let a teprve nyní se nám podařilo pro děti vybrat příhodný termín s dobrými místy.
Představení Louskáček vypráví příběh Klárky, který se odehrává na Štědrý večer. Zavedlo děti pomyslně nejdříve do reálného světa bohaté oslavy vánočních svátků a poté do říše snů. Verze kanadského choreografa Fernanda Naulta vznikla v roce 1964. K jejím přednostem patří rytmus, plynulý sled jednotlivých scén a obrazů, ale zejména velkolepá divadelní a kostýmní výprava, která rozhodně upoutala děti svou bohatostí a barevností, o čemž svědčí i fakt, že se udržela nepřetržitě na repertoáru již padesát sezón. Žáci mohli na jevišti shlédnout stovku různých postav a postaviček interpretovaných sólisty a členy Baletu NDB, posluchači Taneční konzervatoře Brno a Baletní školy I. V. Psoty.
Druhou částí našeho výletu byla prohlídka kasemat hradu Špilberk. I přes opravdu velkou zimu jsme měli možnost shlédnout Brno z výšky a slunečné mrazivé počasí nám dopřálo velmi pěknou podívanou. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina. Teprve v roce 1783 rozhodl císař Josef II. o jejich zcela novém poslání. Část špilberské pevnosti byla určena na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince a převedena pod civilní správu. Vzhledem k nízké teplotě i uvnitř vězení jsme měli možnost i my zakusit, i když jen zlomek, nepohodlí a trápení v prostorách kasemat. Nejdéle tam přežil vězeň jeden rok, a tedy i my i přes velmi zajímavý výklad jsme byli všichni posléze rádi za vyhřátý autobus. Z jara plánujeme další zájezd, tentokrát do Prahy. Zájezdy pořádáme z prostředků Unie rodičů při ZUŠ Třešť s malou spoluúčastí samotných žáků. Unii děkujeme.